Δημοπρασια με Ελληνικα νομισματα

Δημοπρασια με Ελληνικα νομισματα

Δημοσίευσηαπό original » Παρ Ιαν 04, 2013 7:55 pm

Αρκετες σπανιοτητες και καμια!!!! ποιστοποιημενη!!!
Δυνατες τιμες εκκινησης και η προβλεψη μου ειναι οτι θα ειναι ακομα
δυνατοτερες οι τιμες κλεισιματος.... οσο και αν ολα ειναι εξω απο κουτια....
μιας και πολλοι απο τη νεα εποχη φοβουνται οτι τα νομισματα τους δε θα ''πιασουν''
τις αξιες τους αν δεν εχουν ντυθει με ''κοστουμι και γραβατα!

http://www.sixbid.com/browse.html?aucti ... 747&page=2
original

Re: Δημοπρασια με Ελληνικα νομισματα

Δημοσίευσηαπό nms » Παρ Ιαν 04, 2013 10:31 pm

πωπω νομισματαρες!!!
nms

Δημοσίευσηαπό nms » Παρ Ιαν 04, 2013 11:01 pm

αυτο που με παρεξενεψε ηταν ενα τοκεν χρυσο της Καλιφορνια... δεν ηξερα οτι ειναι ακριβα... και δεν ειναι της σειρας των νομισματων... νομιζω αυτα αναγραφουν το dollar ή το cent....

υπαρχουν και καποια τοκεν που τα γραφουν αυτα αλλα βγηκαν ποιο μετα... γενικα εχει πολλα μουφες... και δεν ξερω πως να τα ξεχωρισεις....

αλλα δεν ηξερα οτι υπαρχουν κι ακριβα τοκεν..... για να νομισματα ηξερα..
nms

Δημοσίευσηαπό Vasilis » Σάβ Ιαν 05, 2013 6:36 am

original έγραψε:Αρκετες σπανιοτητες και καμια!!!! ποιστοποιημενη!!!
Δυνατες τιμες εκκινησης και η προβλεψη μου ειναι οτι θα ειναι ακομα
δυνατοτερες οι τιμες κλεισιματος.... οσο και αν ολα ειναι εξω απο κουτια....
μιας και πολλοι απο τη νεα εποχη φοβουνται οτι τα νομισματα τους δε θα ''πιασουν''
τις αξιες τους αν δεν εχουν ντυθει με ''κοστουμι και γραβατα!

http://www.sixbid.com/browse.html?aucti ... 747&page=2

δεν απομενει παρά να δούμε εαν η προβλεψη σου θα ειναι σωστη μιας και πριν παει η συλλογη στον Χιρς τσιμπησανε ορισμένοι φιλοι μου αυτά που είχαν τα φόντα να μπούν σε κουτί και μάλιστα με βαθμούς ΜΣ63 εώς και ΜΣ65.
Καλη σας επιτυχία στον ταλιμά. :?
Vasilis

Δημοσίευσηαπό original » Σάβ Ιαν 05, 2013 9:14 am

Α, δηλαδη η μισες 42, 43 και η χαγερ δεν τους κανανε?
Τα μονολολεπτα 44, 45, 46 ,47, 48 και η πενταρα 44 δε τους κανανε ουτε και αυτα?
Ο αλλος ο Γερμανος πουλαει το Ρωσικο με εκκινηση 100,000 και πιανει 400,000 + fees,
μονο στους ξενους κανουνε χωρις sleeping bag?
Του 45 το ταληρο το εχουνε ολοι και δε το ακουμπανε το τρυπιο?
Χαιρομαι να μην εχει πολλες συμετοχες, για να παρουμε φθηνοτερα.
Η δραχμουλα και το 1/4 45 ταλιμας?

παρεμπιπτόντως το 2λεπτο 36 ειναι η δυσκολη ποικιλια.
Υποθετω οτι θα το εχουν ολοι ανεξαιρετως... και το ψαχνουν για αναβαθμιση σε μς63
original

Δημοσίευσηαπό Vasilis » Σάβ Ιαν 05, 2013 8:27 pm

original έγραψε:Α, δηλαδη η μισες 42, 43 και η χαγερ δεν τους κανανε?
Τα μονολολεπτα 44, 45, 46 ,47, 48 και η πενταρα 44 δε τους κανανε ουτε και αυτα?
Ο αλλος ο Γερμανος πουλαει το Ρωσικο με εκκινηση 100,000 και πιανει 400,000 + fees,
μονο στους ξενους κανουνε χωρις sleeping bag?
Του 45 το ταληρο το εχουνε ολοι και δε το ακουμπανε το τρυπιο?
Χαιρομαι να μην εχει πολλες συμετοχες, για να παρουμε φθηνοτερα.
Η δραχμουλα και το 1/4 45 ταλιμας?

παρεμπιπτόντως το 2λεπτο 36 ειναι η δυσκολη ποικιλια.
Υποθετω οτι θα το εχουν ολοι ανεξαιρετως... και το ψαχνουν για αναβαθμιση σε μς63

ταλιμάς.
Αυτα που λες τα εχουμε και μάλιστα καλυτερα.
Επαρχιωτης εισαι??
Vasilis

Δημοσίευσηαπό original » Σάβ Ιαν 05, 2013 9:10 pm

Απο οτι βλεπω συμεριελαβες ολο το πακετο αναγραφομενων στην απαντηση,
αρα.... παρακαλω πολυ θα ηθελα να δω και εγω ο καημενος το 2λεπτο 36 σε μς63... ή καλυτερο οπως λες...
και σου βαζω και μια τζιφρα σε λευκο χαρτι να γραψεις μονος σου το ποσόν για να το αγορασω, αν το πουλας!
Εχω καποια οικοπεδακια για σκοτωμα στην επαρχια και τα σπρωχνω αμεσως!
Αναμενω φοτος και τιμη...και μη μου παρουσιασεις κανενα vf ή xf γιατι εγω το θελω οντως για αναβαθμιση.
original

Δημοσίευσηαπό Vasilis » Σάβ Ιαν 05, 2013 9:40 pm

original έγραψε:Απο οτι βλεπω συμεριελαβες ολο το πακετο αναγραφομενων στην απαντηση,
αρα.... παρακαλω πολυ θα ηθελα να δω και εγω ο καημενος το 2λεπτο 36 σε μς63... ή καλυτερο οπως λες...
και σου βαζω και μια τζιφρα σε λευκο χαρτι να γραψεις μονος σου το ποσόν για να το αγορασω, αν το πουλας!
Εχω καποια οικοπεδακια για σκοτωμα στην επαρχια και τα σπρωχνω αμεσως!
Αναμενω φοτος και τιμη...και μη μου παρουσιασεις κανενα vf ή xf γιατι εγω το θελω οντως για αναβαθμιση.

λεφτα έχεις?

Ρωτησα εαν εισαι επρχιώτης γιατί βλέπω οτι είσαι εκτός αγοράς.
Vasilis

Δημοσίευσηαπό original » Σάβ Ιαν 05, 2013 10:27 pm

Kοιταξε να δεις καλε συλλεκτη αλλα συνάμα νεε συλλεκτη.
Το οτι εσυ εχεις καλυτερες καταστασεις απο αυτα της συγκεκριμενης δημοπρασιας
δε σημενει οτι αυτα τα νομισματα ειναι ταλιμας, ή κατιμάς.... αυτα που λες δε συμβαδιζουν με λογια γνώστη νομισματικης
που γνωριζει απο σπανιοτητες και μπορει να προτεινει σε ενα φορουμ που διαβαζουν και νεοι συλλεκτες, πιο νεοι ακομα
και απο εσενα, να καταλαβουν και να βρεθουν εντος πραγματικοτητας.
Ανθρωποι που ξεκινησαν πριν λιγο καιρο να συλλεγουν και μας διαβαζουν, σε διαβαζουν, τους δινεις την λανθασμενη εικονα
οτι θα πρεπει να εχουν μια συλλογη που να ειναι με λαμπρα ακυκλοφορητα, ακομα και σε νομισματα οπως τα παραπανω, για να μη τα ξαναγραφω.
...και ξεκιναει ο ανθρωπος μια προσπαθεια να συλλεξει κανα νομισματακι, βλεπει τη δραχμουλα του 45 που ειναι χαμηλη αλλά και απλησιαστη πιθανων
για την τσεπη του και του την βγαζεις ταλιμα.
Καλα θα κανεις σιγα σιγα να περνας στο σταδιο του εμπειρου συλλεκτη και να βοηθας τον κοσμο με σωστες πληροφοριες και οχι μεγαλοκουβεντες που και να ισχυουν
χανουν το νοημα τους με το τροπο που τις παραθετεις.
Βασιλη στα Ελληνικα ειμαι συμπληρωμενος και σχεδον κομπλε. Καποια ελαχιστα που μου λειπουν τα εχω ηδη ξεχασει και καποια που θα ηθελα να αναβαθμισω,
δε νομιζω οτι πλεον θα μπορουσα, επειδη καθε ενα απο αυτα θα μου στοιχιζε και μια μικρη περιουσια. Αυτο σχετικα με το αν εχω λεφτα, οχι δεν εχω τοσα για τα 5-6
νομισματα που μου λειπουν και για τα 5-6 επιπλεον που θελω να αναβαθμισω και πλακα σου εκανα για το 2 λεπτο του 36 το οποιο το εχω ευτυχως.
original

Δημοσίευσηαπό Vasilis » Σάβ Ιαν 05, 2013 11:45 pm

original έγραψε:Kοιταξε να δεις καλε συλλεκτη αλλα συνάμα νεε συλλεκτη.
Το οτι εσυ εχεις καλυτερες καταστασεις απο αυτα της συγκεκριμενης δημοπρασιας
δε σημενει οτι αυτα τα νομισματα ειναι ταλιμας, ή κατιμάς.... αυτα που λες δε συμβαδιζουν με λογια γνώστη νομισματικης
που γνωριζει απο σπανιοτητες και μπορει να προτεινει σε ενα φορουμ που διαβαζουν και νεοι συλλεκτες, πιο νεοι ακομα
και απο εσενα, να καταλαβουν και να βρεθουν εντος πραγματικοτητας.
Ανθρωποι που ξεκινησαν πριν λιγο καιρο να συλλεγουν και μας διαβαζουν, σε διαβαζουν, τους δινεις την λανθασμενη εικονα
οτι θα πρεπει να εχουν μια συλλογη που να ειναι με λαμπρα ακυκλοφορητα, ακομα και σε νομισματα οπως τα παραπανω, για να μη τα ξαναγραφω.
...και ξεκιναει ο ανθρωπος μια προσπαθεια να συλλεξει κανα νομισματακι, βλεπει τη δραχμουλα του 45 που ειναι χαμηλη αλλά και απλησιαστη πιθανων
για την τσεπη του και του την βγαζεις ταλιμα.
Καλα θα κανεις σιγα σιγα να περνας στο σταδιο του εμπειρου συλλεκτη και να βοηθας τον κοσμο με σωστες πληροφοριες και οχι μεγαλοκουβεντες που και να ισχυουν
χανουν το νοημα τους με το τροπο που τις παραθετεις.
Βασιλη στα Ελληνικα ειμαι συμπληρωμενος και σχεδον κομπλε. Καποια ελαχιστα που μου λειπουν τα εχω ηδη ξεχασει και καποια που θα ηθελα να αναβαθμισω,
δε νομιζω οτι πλεον θα μπορουσα, επειδη καθε ενα απο αυτα θα μου στοιχιζε και μια μικρη περιουσια. Αυτο σχετικα με το αν εχω λεφτα, οχι δεν εχω τοσα για τα 5-6
νομισματα που μου λειπουν και για τα 5-6 επιπλεον που θελω να αναβαθμισω και πλακα σου εκανα για το 2 λεπτο του 36 το οποιο το εχω ευτυχως.

και?

Για σένα λανθασμένη για μένα όχι.
Το ζητούμενο πιο είναι?Να αλλάξω γνώμη και να συμφωνήσω μαζί σου?
Το Γιαννη τον γνωρίζω 11 χρόνια και για αυτον ακριβως το λογο γνωριζω απο τι αποτελειτε η συλλογη του,τι ηταν καλο και τι οχι.
Ενα νομισμα αξιζει οσο ειναι κάποιος διατεθειμένος να πληρώσει,το τι θα πεις εσύ και εγώ ειναι ένα τίποτα.
Vasilis

Επόμενο

Επιστροφή στο Περίεργα Δημοπρασιών

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης